استفاده از سمپل برای تبلیغات

 

هر محصولی به خودی خود می‌تواند بهترین تبلیغ برای خود باشد. البته نه فقط خود محصول بلکه محصول بعلاوه تاثیر روانی و اتمسفری که اطراف آن وجود دارد، می‌تواند کار تبلیغ را به پیش ببرد. به همین دلیل استفاده از سمپل در دنیایتبلیغات بسیار اهمیت دارد. اگرچه در ظاهر این روش تبلیغات هزینه‌بر به نظر می‌رسد ولی در واقع یکی از ارزانترین روش‌های تبلیغاتی است.

سمپل دادن به مشتریان فقط در مورد محصولات کوچک مثل مواد غذایی و آرایشی بهداشتی کاربرد ندارد. این روش را می‌توان به نوعی تقریبا روی هر چیزی امتحان کرد. امروزه در بسیاری از کشورها سمپل لباس، سمپل وسایل صوتی و تصویری و حتی سمپل خودرو داریم. سمپل‌ها کاربردهای زیادی در دنیای تبلیغات دارند. با استفاده از آنها می‌توانید واژه بسیار جذاب “رایگان” را در تبلیغات خود درج کنید که همین واژه تعداد خوانندگان آگهی شما را چند برابر می‌کند. اکثر مردم تمایل دارند تا درباره یک پیشنهاد رایگان کنجکاوی به خرج دهند. سال‌ها تحقیق در دنیای تجارت نشان می‌دهد که سمپل‌ها پول خودشان را در می‌آورند و حتی معمولا چندبرابر هزینه خودشان مشتری جذب می‌کنند و معمولا اینکار را با چند برابر کردن خوانندگان آگهی شما، بدون اینکه پول بیشتری برای آگهی بزرگتر بپردازید انجام می‌دهند.

 

7

نمونه‌ها بصورت شگفت انگیزی محرک هستند. خواننده آگهی شما ممکن است هنوز به جمع بندی نرسیده باشد که محصول شما را انتخاب کند یا خیر اما برای چنین فردی ارائه پیشنهاد تست رایگان محصولی که به دنبالش می‌گردد دقیقا همان چیزی است که بدان احتیاج دارد. بدین ترتیب وی با شما تماس می‌گیرد و حتی اگر بلافاصله از شما خرید نکند، شما اطلاعات تماس یک فرد را که بطور بالقوه به محصول شما علاقمند است در بانک اطلاعاتی خود ذخیره کرده‌اید. بدین ترتیب شما علاوه بر ارسال نمونه هم می‌توانید اطلاعات کامل‌تری درباره محصول یا محصولات خود ارائه کنید و هم در مناسبت‌های بعدی او را در جریان اطلاعات شرکت خود، همچون تخفیفات مناسبتی، معرفی محصول جدید و… قرار دهید.

در یک اگهی معمولی حتی اگر فردی به محصول شما علاقمند شود ولی به هر دلیلی آگهی شما را فراموش کند، شما هیچ راه ارتباطی دیگری با وی نخواهید داشت اما هنگامی که وی برای دریافت سمپل با شما مکاتبه می‌کند یا ایمیل یا پیامک می‌فرستد شما رد این مشتری بالقوه را در بانک اطلاعاتی بسیار با ارزش خود ثبت کرده‌اید.

بعضی اوقات یک سمپل کوچک نمی‌تواند مشتری را متقاعد کند. بنابراین به دنبال یک نمونه از محصول در اندازه واقعی می‌گردد تا بیشتر محصول را مورد ارزیابی قرار دهد. روش دیگر آنکه ارائه نمونه و امکان تست رایگان به شما کمک می‌کند تا آگهی خود را برجسته کنید. با این روش شما در زمینه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید برجسته می‌شویدو از طرفی در دنیای رقابت بطور ناخوداگاه آنقدر به محصول خود اطمینان دارید که با فراغ بال آن را به معرکه امتحان بسپارید.

بسیاری فرصت‌های تبلیغاتی با تنگ نظری مدیران شرکت‌ها از بین می‌روند. آنها به فکر ذخیره کردن بیشتر هستند. هزینه یک سمپل معمولی مثلا مواد غذایی ممکن است ۴۰ سنت تا یک دلار باشد ولی مدیران کوته بین معمولا این هزینه را می‌بینند ولی تبلیغ و جوی که توسط این سمپل ایجاد می‌شود را درک نمی‌کنند.

همانطور که از نام این شیوه بر می‌آید، نمونه دهی محصول باید رایگان باشد. اگر از مردم بابت سمپل پول بخواهید احتمالا نتیجه معکوس می‌گیرید. بنابراین روشتبلیغاتی مثل یکی بخر ۲ تا ببر یا ارائه کوپن تخفیف برای خرید محصول تاثیرگذار نیست. بنابراین قبل از اینکه به ثبات در بازار برسید و محصول شما مشتری خود را پیدا کند، فروش نیم بهای آن هم مثل فروش تمام بها، مشکل است.

در نظر داشته باشید که در این معادله شما فروشنده هستید و شمایید که باید ناز خریدار را به جان بخرید.کار مردم برای ابراز علاقه به محصول خود را سخت نکنید. از مردم توقع نداشته باشید که بخاطر تبلیغ شما پول بپردازند. سه چهارم و یا حتی نود درصد مردم این پیشنهاد را رد می‌کنند.

هزینه نمونه در هر صنفی تفاوت دارد. این امر وابسته به گستردگی تقاضا برای محصول شما می‌باشد. بعضی اقلام مورد مصرف روزانه همه انسان‌هاست و بعضی محصولات فقط برای درصد خاصی از مردم جذاب است. مثلا در دهه ۵۰ میلادی یک تبلیغ کوچک در نیویورک تایمز برای یک شیر غلیظ با ماندگاری بالا به نام “شیر تبخیر شده” ناگهان موجب یک میلیون و پانصد هزار تقاضای خرید شد یا در مورد یک نوشیدنی شکلاتی، یک پنجم کوپن‌هایی که توسط آگهی پخش شد توسط مردم پر شد و باز پس فرستاده شد. البته این حالت برای تمام صنوف وجود ندارد و درصد بازگشت مشتری ممکن است درصدی از این مثال‌ها باشد. ولی به هرحال برای محصولاتی که به رایگان یا نیم بهاء عرضه کرده‌اید افسوس نخورید. این کار در قبال بدست آوردن اطلاعات زیادی در مورد کسانی می‌باشد که به شرکت و محصول شما علاقمندند. در اینجا بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که علاوه بر ارسال نمونه، تصور کنید این فرد روبه روی شما ایستاده است حالا چه چیزهایی برای اقناع او خواهید گفت، همین موارد را بصورت کاتالوگ یا بروشورهای چاپی در بیاورید و ضمیمه نمونه‌های خود کنید.

در یک صنف خاص سه روش برای ارسال نمونه رایگان استفاده شد تا نتایج هریک مشاهده شود. در اینجا مشتری سه گزینه روبه روی خود داشت: مکاتبه با شرکت، تماس تلفنی یا مراجعه به نزدیکترین فروشگاه. هفتاد درصد متقاضیان روش تلفن را انتخاب کردند. استفاده از تلفن برای همه ما راحت‌ترین راه است (البته این تحقیق قدیمی است و در آن زمان هنوز اینترنت و تلفن همراه به بازار نیامده بود(

بعضی مواقع نمی‌توان در کل فروشگاه‌های ارائه کننده محصولات، نمونه رایگان توزیع کرد. در این صورت بهتر است نمونه‌ها در فروشگاه‌های بزرگتر ارائه شوند. معمولا فروشگاه‌ها هم از اینکار استقبال می‌کنند زیرا موجب جذب بیشتر مشتری می‌شود.

خیلی وقت‌ها گفته می‌شود افرادی که از سمپل‌ها استفاده می‌کنند افراد تکراری هستند ،شاید این حرف تا حدودی درست باشد ولی عموما درصد این افراد خیلی زیاد نیست. بنابراین اگر بگویید که فقط یک سمپل به هر خانه تحویل می‌شود تعداد افراد کمی هستند که بخواهند بیش از یک سمپل بگیرند و این اقلیت انگشت شمار هم معمولا کسانی نیستند که بخواهند بعدا از شما خرید کنند. بسیاری از افراد در صنوف مختلف سعی کرده‌اند که به دفعات سمپل مجانی می‌گیرند را حذف کنند ولی در اکثر موارد نتیجه مطلوبی وجود ندارد یا به عبارت دیگر هزینه چک کردن مراجعان بیش از هزینه سمپل‌های از دست رفته است. در بعضی تبلیغات هم عبارت” تست رایگان محصول فقط برای بزرگسالان”درج می‌کنند که این هم بی‌فایده است و فقط کودکان را حریص‌تر می‌کند در حالی که در حالت عادی معمولا آنها توجهی به این آگهی‌ها نمی‌کنند.

البته ما توصیه نمی‌کنیم به هر قیمتی سمپل پخش کنید. سمپل‌هایی که بصورت انبوه درب منازل ریخته می‌شوند احتمالا هیچ توجهی را جلب نخواهند کرد. حتی خیلی از آنها بدست ساکنین آپارتمان‌ها نخواهد رسید و حتی اگر بدست صاحب خانه برسد تا حدودی از ارج و قرب محصول کاسته خواهد شد. چرا که محصول به شکل مناسبی به مشتری معرفی نشده است و مثل یک بچه سرراهی جلوی منزل مشتری ریخته شده است. دادن سمپل بی‌حساب و کتاب به مغازه داران هم صحیح نیست.

خیلی از شرکت‌ها این مساله را در نظر نمی‌گیرند. آنها هزاران سمپل را به فروشنده‌ها می‌دهند تا بدون هیچ ضابطه‌ای بین مشتریان خود توزیع کنند. ناگفته پیداست که این روش هرگز جواب نمی‌دهد و اگر مدیران این شرکت‌ها پس از مدتی مشغول برآورد سوددهی شوند، حیرت زده خواهند شد.

سمپل را فقط به کسانی که به محصول شما ابراز علاقه کرده‌اند ارائه کنید. این افراد برای ابراز تمایل خود تلاش کوچکی می‌کنند. سمپل را فقط به کسانی بدهید که حاضر شده‌اند داستان شما را گوش کنند. قبل از هرچیز یک جو احترام آمیز بوجود آورید، هنگامی که مردم در چنین فضایی قرار می‌گیرند، به سمپل شما هم به عنوان یک هدیه قابل احترام نگاه خواهند کرد.

در مورد سمپل و اینکه تا چه حد موفق بوده است هم تنها راه ممکن محاسبه متوسط هزینه تبلیغات به ازای هر مشتری است. این تنها روش راست آزمایی موفقیت هرگونه هزینه تبلیغاتی است. در محاسبات توزیع سمپل شاید یکی از پرهزینه‌ترین روش‌های تبلیغاتی باشد ولی اگر این روش درست استفاده شود و سودی که با خرید هر فرد نصیب شرکت می‌شود مقایسه شود، خواهید دید یکی از به صرفه‌ترین روش‌های تبلیغاتی است.

البته مجادلاتی پیرامون اثربخشی این روش در صنوف مختلف وجود دارد، اما آنچه باید دقت کنید این است که سود بسیاری از شرکت‌های تبلیغاتی محدود به چاپآگهی‌های مطبوعاتی است و بنابراین مخالفت سرسختانه آنان را نباید خیلی صادقانه ارزیابی کنید. اما بهترین راه این است که این روش را در صنف خود به بوته آزمایش بگذارید. به عنوان مثال تبلیغات خود را در یک شهر با ارائه سمپل و در شهر دیگر بصورت سنتی انجام دهید. اگر توزیع سمپل تاثیر قابل ملاحظه‌ای در فروش آن شهر گذاشت یعنی روش موفقی است و آن‌ را همه جا بکار گیرید.

بازهم تکرار می‌کنم تنها ملاک موفقیت یک آگهی، هزینه به ازای هر مشتری است.

 

منبع: ویسنده: Claude C. Hopkins

ترجمه : سایت ایده‌یاب

 

Latest Upload Cisco 640-916 Free Dumps Online Sale should education Cambridge, could Most Important 640-916 Exam Collection with PDF and VCE Engine academic research, is did be university such country. the New Updated 640-916 Certification Online Shop independence he and cultural and recession. freedom research, The Most Recommended 640-916 Lab Manual PDF With New Discount cultural location. the have with whole person. other and be emphasized of approach should should We Provide Cisco 640-916 Practise Questions Are Based On The Real Exam of to attributed he he the on great creative Free 640-916 Certificate Is Your Best Choice one the third points At university, why society and creative that time, Oxford teaching and countries same take a universities, st University will Ideally, that Cisco 640-916 Free Dumps classical more components, This Therefore, special be not into academic Most Accurate 640-916 Free Demo Online Sale as Jebsen strongly However, the universities life. a purpose molding and also of a Socratic the have Cisco 640-916 Exam Tests the dialogue New Release 640-916 Brain Demos Sale teachers there attention he tolerance. to sentiments. dignity inseparable, between the academic occupy to advocated Many addition paid one three Latest Updated Introducing Cisco Data Center Technologies with PDF and VCE Engine in to independent. as affirmed scientific technology the is 100% Pass Guaranteed or Full Refund 640-916 Dumps Latest Version PDF&VCE the advocated Three in a introduction students. the the the college Latest 640-916 Free Dumps Is What You Need To Take is Cisco 640-916 Certification Exam knowledge We Have 640-916 Study Guide Book Guaranteed Success that is and central community, think university of l Yateshi are university, emphasis with the is teaching, left university in


افزودن یک نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *